Andreas Kapelar
Rusi i Ukrajinci: Nejednaka braća
Od srednjeg veka do danas
Prevela sa nemačkog dr Ranka Gašić
Strana : 395
Cena : 1.200 din.
Andreas Kapeler (Andreas Kappeler, 1943) je švajcarski istoričar, profesor emeritus na Odeljenju za istoriju istočne Evrope na Univerzitetu u Beču. Od 2016. godine Kapeler je odgovori urednik jednog o najvažnijih časopisa posvećenih istraživanju Istočne Evrope – Godišnjak za istoriju Jugoistočne Evrope (Jahrbücher für Osteuropäische Geschichte). Glavno područje njegovog rada je istorija Rusije i naroda koji su bili u njenom sastavu. Priznati je stručnjak za istoriju muslimana u Rusiji i centralnoj Aziji.
Kapeler je od 1996. godine inostrani član Nacionalne akademje nauka Ukrajine i Čuvaške akademije nauka, a 2001. godine postao je član Austrijske akadmije nauka. Od Čuvaškog državnog univerziteta u Čeboksariju (Ruska Federacija), dobio je 2007. godine zvanje počasnkog doktora nauka.
Po jednu monografiju Kapeler posvetio je istorijama Rusije i Ukrajine: Istorija Rusije (Russische Geschichte, Beck, München 2016, 7. izdanje) i Kratka istorija Ukrajine (Kleine Geschicthe der Ukraine, Beck, München 2022, 8. izdanje).
Iz Predgovora
Ova knjiga prati metodološki pristup poznat kao “ukrštena” ili “prepletena” istorija, što znači da se obrađuju međusobne veze, transferi, kontakti i sukobi država, društava, nacija i kultura.[1] Posebnu pažnju posvećujem prožimanju ideja, percepcija, istorijskih narativa, kulturâ sećanja i politikâ istorije. S druge strane, postavljam i pitanja o procesima razdvajanja, distanciranja, i zasebnom putu razvoja. Na ovaj način se može izložiti histoire croisée rusko-ukrajinskih odnosa kao interakcija prepletanja i raspletanja. Pri tom, svakako, nije uvek jasno ko se s kim i šta se s čim prepliće. Pojmovi “ruski” i “ukrajinski” podložni su stalnoj promeni, menjaju sadržaj i bivaju zamenjeni drugim pojmovima, i klasifikacija ovih pojmova nije uvek jednoznačna. Da bi se napravila razlika u odnosu na esencijalističke predstave o linearnom toku formiranja nacije, potrebno je uzeti u obzir hibridne pojavne forme, višestruke i situacione identifikacije. Nacionalne kategorije su bile u konkurenciji sa imperijalnim, regionalnim, verskim i socijalnim faktorima, ili u vezi sa njima. Da ne bih izazvao zabunu, u daljem tekstu koristim savremene pojmove “ruski” (русский/россиянский) i “ukrajinski”, iako se pomenuta razlikovanja moraju imati u vidu.[2]
Knjiga je hronološki podeljena. Na početku se objašnjava naslov: Rusi i Ukrajinci se vekovima smatraju bratskim narodima, pri čemu su Rusi uglavnom imali ulogu “velikog brata” (prvo poglavlje). Istorija oba “brata” počela je u “zajedničkoj kolevci” srednjovekovne Kijevske Rusije, oko čijeg nasleđa se oni do danas spore (drugo poglavlje). Usledila je duga faza razdvajanja i samostalnog razvoja, koja je započela sa upadom Mongola u 13. veku i trajala do 17. veka (treće poglavlje). Nakon toga je usledila epoha približavanja, praćena integracijom većine Ukrajinaca u Rusko (Россиянское) carstvo i sve većim prožimanjem ukrajinskog i ruskog društva i kulture (četvrto poglavlje). Naredno poglavlje je posvećeno formiranju obe ove “zakasnele nacije”, koje se odvijalo u tesnoj interakciji, i nije bilo dovršeno sve do kraja Ruskog carstva, a traje i danas. U šestom poglavlju obrađeni su asimetrični rusko-ukrajinski odnosi u Ruskom carstvu 19. i ranog 20. veka u politici, društvu i kulturi, kao i njihove uzajamne percepcije. U izlaganju perioda od 1917. do 1921. istoriju ruske revolucije dopunjujem istorijom ukrajinske revolucije, koja je dovela do brze emancipacije “malog brata” (sedmo poglavlje). Promenljivi rusko-ukrajinski odnosi u okviru Sovjetskog Saveza predmet su narednog poglavlja, koje posebnu pažnju poklanja spornom pitanju “ukrajinizacije” 1920-ih godina, masovnoj gladi 1932/33. i kolaboraciji Ukrajinaca i Rusa sa nacionalsocijalističkom Nemačkom u Drugom svetskom ratu. Deveto poglavlje posvećeno je postsovjetskoj istoriji Rusije i Ukrajine, sve do rusko-ukrajinskog rata. U epilogu govorim o promenama zapadnih percepcija Ukrajine i Rusije u toku istorije (deseto poglavlje).
[1] Up. Andreas Kappeler: Russland und die Ukraine. Verflochtene Biographien und Geschichten, Wien u. a. 2012, 16 i dalje (sa dalje navedenom literaturom).
[2] O tome videti opširnije u 1. poglavlju.