Delijež, Rober – Istorija antropologije
Naslov originala:
Robert Deliège: Une histoire de l’anthropologie.
Ecoles, auteurs, théories. Editions du Seuil, 2006.
Preveli sa francuskog
Pavle Sekeruš i Tamara Valčić
2012. god. Str. 376.
Cena: 900 din.
Rober Delijež (Robert Deliège, 1953) je belgijski antropolog, profesor na Katoličkom univerzitetu u Luvenu. Posebno se bavi antropološkim istraživanjem u Indiji, o čemu je objavio nekoliko zapaženih knjiga, među kojima: Nedodirljivi u Indiji (Les Intouchables,1995), Gandi (Gandhi, 1999), Religija indijskih nedodirljivih (La Religion des intouchables de l’Inde, 2004), Kaste u današnjoj Indiji (Les Castes en Inde aujourd’hui, 2004). Svoje prve susrete sa Indijom opisao je u knjizi Putovanje u nowhere, orijentalni putokazi (Voyage à nowhere, itinerrances orientales, 1973). Delijež je i pisac nekoliko dela iz istorije i teorije antropologije. Toj vrsti njegovih knjiga pripadaju, pored Istorije antropologije: Antropologija srodstva (Anthropologie de la parenté, 1996), Uvod u strukturalnu antropologiju. Levi-Stros danas (Introduction à l’anthropologie structurale: Lévi-Strauss aujourd’hui, 2001) i Antropologia porodice i srodstva (Anthropologie de la famille et de la parenté, 2011).
Predgovor
Danas raspolažemo izvesnim brojem dela koja studentima, istraživačima i nastavnicima nude uvod u studije ove discipline koju ponekad zovemo antropologija, a ponekad etnologija. Te knjige joj najčešće pristupaju tematski, bilo kroz poddiscipline kao što su politička ili ekonomska antropologija, bilo tako što se koncentrišu na jedan koncept ili oblast istraživanja. Takav pristup je i vredan i koristan, ali to nije pristup koji smo odabrali da razvijamo. Mi smo pre svega želeli da naglasak stavimo na velike teorije koje su, sa jedne strane, obeležile istoriju antropologije, a sa druge, da na ponekad dosta detaljan način, izložimo radove velikih autora koji su obeležili te tokove mišljenja. Šta je funkcionalizam? O čemu govore Argonauti zapadnog Pacifika? U čemu je originalnost Evans-Pričardovog pristupa? To su neka od pitanja na koja ova knjiga nastoji da odgovori.
Kada ste student i kada vam već nedostaje vremena da biste radili sve uzbudljive stvari koje vam život nudi, da li treba trošiti vreme – ili ga gubiti – na proučavanje tako zastarelih teorija kao što je evolucionizam, koji je odavno izgubio svaku naklonost istraživača? Mi smo, naravno, ubeđeni da je odgovor na to pitanje pozitivan i to iz više razloga. Prvi je zasnovan na činjenici da svaka struja koju ćemo proučavati, pokreće suštinska pitanja koja se postavljaju onome ko želi da razume društvo. Ako nam se dati odgovori u najboljem slučaju čine nepotpunim, a u najgorem pristrasni, pitanja koja su postavljena nisu rešena i nastavljaju da opsedaju maštu sociologa. Osim toga, svaka od tih škola je obeležila svoju epohu, ali su u isto vreme bile i njen odraz: veze koje vežu evolucionizam XIX veka sa scijentizmom i kolonijalizmom su toliko poznate, da ovde na njih ne treba podsećati. Američki kulturalizam je takođe izraz američkog društva, kao što je strukturalizam vezan za univerzum u kojem se razvio. Prema tome, istorija tih tokova mišljenja nije samo obična istorija ideja, već je ona i odraz društvenih, intelektualnih i političkih interesovanja, koja su obeležila dva poslednja veka. Dakle, način na koji smo razmišljali o društvu i “primitivizmu” bio je pod uticajem uslova u kojima je proizveden taj naučni diskurs.
Nasuprot tome, veoma je zanimljivo utvrditi da je socijalna antropologija učestvovala u stvaranju velikih ideja koje su prožele našu epohu. Ako uzmemo samo jedan primer, relativizam, vidimo da se snažno oslanjao na radove etnologa koji su volens nolens često vezani za takav način shvatanja sveta i razmišljanja o njegovim vrednostima. U svakom slučaju, radovi etnologa su nam pomogli da razmišljamo o svetu i da bolje razumemo čoveka.
Iako je napravilo napredak koji se ne može zanemariti, znanje društvenih nauka nije u potpunosti uporedivo sa znanjem egzaktnih nauka, gde nova paradigma praktično uklanja one koje su joj prethodile. Istraživanja iz hemije XIX veka zanimaju samo istoričare nauke i možete postati dobar hemičar ne brinući za njenu istoriju. Nasuprot tome, u našim disciplinama stvari su malo složenije i teorije prethodnika, od kojih je svaka rekla nešto suštinsko o svetu i društvu, ne mogu se ignorisati.
Ipak, treba se čuvati verovanja da su svi etnolozi vezani za ovu ili onu školu. Čak suprotno, najveći broj njih je bio suzdržan i svoje znanje su izgradili na poprilično eklektičkim teorijskim osnovama. Strukturalizam je, na primer, dugo privlačio mnogobrojne istraživače u čitavom svetu, ali su relativno retki postali pristalice strukturalne ortodoksije. I mada ortodoksni sledbenici nikada nisu bili brojni, svi tokovi mišljenja koje ćemo ovde izučavati izvršili su značajan uticaj koji je daleko prevazilazio granice u kojima je nastao.
Ovakvo putovanje je zasnovano na nizu izbora. Kao i svi izbori, oni koje smo napravili neizbežno sadrže deo proizvoljnog. Svaki odabir se takođe zasniva na izvesnom broju kriterijuma i stavova. Vrlo brzo će se uočiti da smo prednost davali klasičnom pristupu antropologiji. Za to postoje dobri razlozi, a pre svega činjenica da na taj način pristupamo osnovama discipline, a da izbegavamo da potpadnemo pod uticaj onoga što bi moglo da izgleda kao moda. Žalimo što smo zapostavili oblasti koje se sada nameću kao nezaobilazna polja antropološkog znanja. Kao primer navodimo slučaj kakav je, bez sumnje, medicinska antropologija, koja je našla malo odjeka u redovima koji slede, a koja, međutim, danas doživljava znatan uspon. Teorije o kojima ćemo govoriti pre svega se tiču osnova antropologije. Ipak, čini nam se da studenti i istraživači u oblasti antropologije danas ne mogu ignorisati autore i teorije kojima smo poklonili pažnju, na stranicama koje slede. Nadamo se da će im ovo delo pomoći u njihovim studijama i istraživačkom radu.